سپیده مختاری

  ۱۳۵۹، گیلان
  سپیده مختاری، شاعر، متولد ۱۳۵۹ در گیلان و اکنون ساکن بندرعباس است. رابطه‌ی جدی‌اش با شعر از سال ۱۳۶۹ و در ارتباط با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان رشت شروع شد. از او کتابی با عنوان “مادر پرنده خواست” در سال ۱۳۸۹ منتشر شد که مجموعه‌ای از غزلیاتش بود. وی که تا سال ۱۳۹۰ به نگارش شعر در اوزان منظم عروضی فعال بود پس از آن به شعر سپید روی آورد و اکنون رویکرد شعری او فارغ از وزن منظم عروض و در حیطه‌ی شعر سپید است.

   

  مجله ادبی زاویه

   

  سپیده کوتی

  ۱۳۵۵ کرمانشاه
  سپیده کوتی، شاعر، مترجم و ویراستار متولد سال ۱۳۵۵ در کرمانشاه است. او فعالیت‌های ادبی و تالیفی خود را از سال ۱۳۷۹ در زمینه‌ی تألیف مقاله و همکاری با دانشنامه‌ها شروع کرده است.
  از کتاب‌های منتشر شده‌اش تا کنون، ترجمه‌ی کتاب «بر قله‌های ناامیدی»، نوشته‌ی امیل چوران (فیلسوف رومانیایی) است که در سال ۱۳۹۶ توسط انتشارات پیدایش منتشر گردید. همچنین از وی در همان سال (۱۳۹۶) مجموعه شعری با نام «سایه‌ی خزنده‌ی اشیا»، توسط نشر حکمت کلمه روانه‌ی بازار کتاب شده است.

  مجله ادبی زاویه

   

   

  افسانه پورقلی

  اردیبهشت ۵۹ سیاهکل گیلان
  افسانه پورقلی، شاعر، دانش‌آموخته‌ی مترجمی زبان و ادبیات انگلیسی، فعال محیط زیست و مدیر و مدرس بخش فرهنگی و هنری موسسه دوستداران محیط زیست سیاهکل و همچنین از اعضای هیات امنای انجمن ادبی خورتاب سیاهکل است.
  او از سال ۱۳۸۸ شعر را به صورت جدی‌ و حرفه‌ای دنبال کرده و در پرونده‌ی خود سابقه‌ی همکاری با مطبوعات و نشریاتی چون پیوند ایرانیان و مجله ادبی ویرگول را دارد. او در کنار ادبیات به علایقی نظیر بازیگریِ تئاتر و تله فیلم و فیلم کوتاه و همچنین عکاسی و تصویربرداری پرداخته است.

  بکتاش آبتین

  ۱۳۵۳، شهر ری، تهران
  بکتاش آبتین شاعر، فیلمساز و کارگردان معاصر متولد ۱۳۵۳ در شهر ری است. تا کنون کتاب‌هایی با عناوین “و پای من که قلم شد نوشت برگردیم“، “مژه‌ها، چشم‌هایم را بخیه کرده‌اند“، “شناسنامه‌ی خلوت“، “پُتک“، “در میمون خودم پدربزرگم” از وی منتشر شده است. همچنین در سال ۱۳۹۱ مجموعه شعر “پتک”، کتاب برگزیده‌ی هفتمین دوره‌ی جایزه کتاب شعر خبرنگاران شد.
  بکتاش آبتین به‌عنوان مستندساز نیز فیلمی درباره‌ی علیشاه مولوی به نامِ “کاملا خصوصی برای آگاهی عموم” را در کنار فیلم و مستندهای دیگر از جمله “۱۳ اکتبر ۱۹۳۷” درباره‌ی لوریس چکناوریان و…  در کارنامه‌ی کارگردانی خود دارد.
  او در شهریور ۱۳۹۳ به‌عنوان یکی از اعضای هیات دبیران کانون نویسندگان و در ۱۳۹۶ به‌عنوان یکی از بازرسان کانون نویسندگان ایران انتخاب شد. او در دوره‌هایی منشی و عضو هیات دبیران و بازرس کانون بوده است.

  مجله ادبی زاویه

  احسان هاشمی

  شهریور ۵۸ تهران
  احسان هاشمی شاعر معاصر متولد ۱۳۵۸ در تهران و دانش‌آموخته‌ی مترجمی زبان عربی و دانش‌آموخته‌ی سولفژ دانشگاه هنر و صداسازی در محضر محمد نوری است. از سال ۱۳۷۴ فعالیت ادبی خود را در جلسات شعر آغاز کرد. او فعالیت‌های خود را به عنوان وب مستر poetonline/سال ۱۳۸۰، سردبیر دو شماره‌ی نشریه‌ی سکوت، مدیر بخش شعر نشر آرویج ادامه داد. بین سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۰ به عنوان مدیر کافه بامداد میزبان اهالی قلم طی نشست‌های شعری و ادبی با همکاری نشر نگاه بود. همچنین دبیری شش سال انجمن غزل، و چهار دوره جشنواره‌ی شعر انجمن غزل را به عهده داشت.
  او از اعضای هیأت مؤلفین مجموعه‌ای دوازده جلدی تالیفی در زمینه‌ی هنرهای تجسمی است که پیش‌تر توسط نشر بشارت انتشار یافت و یک جلد آموزش موسیقی با همکاری مولفی دیگر را نیز در کارنامه‌ی خود دارد. و اما از دیگر آثار منتشر شده‌ی او در زمینه‌ی شعر، نخستین مجموعه شعرش با نام “مرگ از مدام” چاپ اول ۱۳۸۴ که در ۱۳۸۵ به چاپ سوم رسید و به روایت کتاب هفته توانست عنوان پر فروش‌ترین کتاب شعر جوان در نمایشگاه سال هشتاد و چهار را از آن خود کند. مجموعه شعر دیگرش نیز با نام “تن‌های درهمم” که در ۱۳۸۶ انتشار یافت دو سال بعد تجدید چاپ گشت. همچنین از تازه‌ترین مجموعه شعر سپیدش با عنوان “هالوژن” کمی پیش از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سال ۱۳۹۸ رونمایی شد.

   

  مجله ادبی زاویه

   

  سهراب سپهری

  (۱۴مهر ۱۳۰۷ – ۱ اردیبهشت ۱۳۵۹)
  سهراب سپهری شاعر، نقاش معاصر متولد ۱۴ مهرماه ۱۳۰۷ در کاشان بود. او نخستین مجموعه شعر نیمایی‌اش را با عنوان ‘مرگ رنگ‘ در سال ۱۳۳۰ منتشر ساخت. نقش پر رنگ تصویر و تصویرسازی منسجم در کنار زبان نرم و لطیف شعرهای نیمایی سپهری کاملا مشهود و هویدا است.
  “او در سال ۱۳۳۲ از دانشکده هنرهای زیبا فارغ‌التحصیل شد و نشان درجه اول علمی را دریافت کرد. در همین سال در چند نمایشگاه نقاشی در تهران شرکت نمود و نیز دومین مجموعهٔ شعر خود را با عنوان ‘زندگی خواب‌ها‘ منتشر کرد. در آذر ۱۳۳۳ در ادارهٔ کل هنرهای زیبا (فرهنگ و هنر) در قسمت موزه‌ها شروع به کار کرد و در هنرستان‌های هنرهای زیبا نیز به تدریس می‌پرداخت”.[*] 
  سپهری تعدادی از شعرهای کهن چینی و ژاپنی را نیز به فارسی برگرداند و در ترجمه مقالات و نمایشنامه‌های ژاپنی از روی نسخه‌ی فرانسوی همکاری کرد.
  مجموعه اشعار هشت کتاب شامل مرگ رنگ (۱۳۳۰)، زندگی خواب‌ها (۱۳۳۲)، آوار آفتاب (۱۳۴۰)، شرق اندوه (۱۳۴۰)، صدای پای آب (۱۳۴۴)، مسافر (۱۳۴۵)، حجم سبز (۱۳۴۶)، ما هیچ، ما نگاه (۱۳۶۳)، اتاق آبی (۱۳۶۹) کتابشناسی آثار او را شکل می‌دهند.
  او در یکم اردیبهشت ماه ۱۳۵۹ در سن ۵۱ سالگی بر اثر بیماری سرطان خون در بیمارستان پارس تهران درگذشت.

   

  مجله ادبی هنری زاویه

  علیرضا آدینه

  ۱۳۵۳، تهران
  علیرضا آدینه شاعر معاصر متولد دی‌ماه ۱۳۵۳ در تهران است. اولین مجموعه شعر او با نام ‘لیلاابالی‘ به‌صورت مشترک با الهه رهرونیا در سال ۱۳۷۹ منتشر شد.
  پس از آن مجموعه شعرهای ‘پَرسایش‘ در سال ۱۳۸۸، ‘خونمردگی‘ در ۱۳۹۰، ‘هرابُرزائیتی‘ در ۱۳۹۲ و ‘نافرمانی بدنی‘ در ۱۳۹۳ از او منتشر شدند. علی‌رضا آدینه چندسالی است از اعضای کانون نویسندگان ایران و اکنون از دبیران آن است.

   

  مجله ادبی زاویه

   

  پرویز شاپور
  ۵ اسفند ۱۳۰۲ قم _ ۱۵ مرداد ۱۳۷۸
  مجله ادبی هنری زاویه

  محمد مختاری
  یکم اردیبهشت ۱۳۲۱ مشهد، ۱۲ آذر ۱۳۷۷
  محمد مختاری، شاعر، نویسنده، مترجم و منتقد چپ‌گرای ایرانی و از فعالانکانون نویسندگان ایران بود.
  مختاری در ۱ اردیبهشت ۱۳۲۱ در مشهد زاده شد و در ۱۲ آذر ۱۳۷۷ در ماجرای موسوم به قتل‌های زنجیره‌ای کشته شد. وی چندین سال در بنیاد شاهنامه، فعالیت داشت. از اعضای کانون نویسندگان ایران و همچنین عضو هیئت دبیران آن بود. او در پاییز ۱۳۷۷ ترور شد. مختاری، آثاری در بررسی آثار شاعران معاصر از جمله نیما یوشیج و منوچهر آتشی دارد. محمد مختاری برای نخستین‌بار، شعرهای پل سلان، شاعر آلمانی را به فارسی ترجمه کرد و درباره‌اش نوشت.[ویکی‌پدیا]
  مجله ادبی هنری زاویه 

  تبلیغات متنی

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت مجله ادبی زاویه محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
طراحی و کدنویسی : شاهین مشایی