سپیده مختاری

  ۱۳۵۹، گیلان
  سپیده مختاری، شاعر، متولد ۱۳۵۹ در گیلان و اکنون ساکن بندرعباس است. رابطه‌ی جدی‌اش با شعر از سال ۱۳۶۹ و در ارتباط با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان رشت شروع شد. از او کتابی با عنوان “مادر پرنده خواست” در سال ۱۳۸۹ منتشر شد که مجموعه‌ای از غزلیاتش بود. وی که تا سال ۱۳۹۰ به نگارش شعر در اوزان منظم عروضی فعال بود پس از آن به شعر سپید روی آورد و اکنون رویکرد شعری او فارغ از وزن منظم عروض و در حیطه‌ی شعر سپید است.

   

  مجله ادبی زاویه

   

  سپیده کوتی

  ۱۳۵۵ کرمانشاه
  سپیده کوتی، شاعر، مترجم و ویراستار متولد سال ۱۳۵۵ در کرمانشاه است. او فعالیت‌های ادبی و تالیفی خود را از سال ۱۳۷۹ در زمینه‌ی تألیف مقاله و همکاری با دانشنامه‌ها شروع کرده است.
  از کتاب‌های منتشر شده‌اش تا کنون، ترجمه‌ی کتاب «بر قله‌های ناامیدی»، نوشته‌ی امیل چوران (فیلسوف رومانیایی) است که در سال ۱۳۹۶ توسط انتشارات پیدایش منتشر گردید. همچنین از وی در همان سال (۱۳۹۶) مجموعه شعری با نام «سایه‌ی خزنده‌ی اشیا»، توسط نشر حکمت کلمه روانه‌ی بازار کتاب شده است.

  مجله ادبی زاویه

   

   

  افسانه پورقلی

  اردیبهشت ۵۹ سیاهکل گیلان
  افسانه پورقلی، شاعر، دانش‌آموخته‌ی مترجمی زبان و ادبیات انگلیسی، فعال محیط زیست و مدیر و مدرس بخش فرهنگی و هنری موسسه دوستداران محیط زیست سیاهکل و همچنین از اعضای هیات امنای انجمن ادبی خورتاب سیاهکل است.
  او از سال ۱۳۸۸ شعر را به صورت جدی‌ و حرفه‌ای دنبال کرده و در پرونده‌ی خود سابقه‌ی همکاری با مطبوعات و نشریاتی چون پیوند ایرانیان و مجله ادبی ویرگول را دارد. او در کنار ادبیات به علایقی نظیر بازیگریِ تئاتر و تله فیلم و فیلم کوتاه و همچنین عکاسی و تصویربرداری پرداخته است.

  بکتاش آبتین

  ۱۳۵۳، شهر ری، تهران
  بکتاش آبتین شاعر، فیلمساز و کارگردان معاصر متولد ۱۳۵۳ در شهر ری است. تا کنون کتاب‌هایی با عناوین “و پای من که قلم شد نوشت برگردیم“، “مژه‌ها، چشم‌هایم را بخیه کرده‌اند“، “شناسنامه‌ی خلوت“، “پُتک“، “در میمون خودم پدربزرگم” از وی منتشر شده است. همچنین در سال ۱۳۹۱ مجموعه شعر “پتک”، کتاب برگزیده‌ی هفتمین دوره‌ی جایزه کتاب شعر خبرنگاران شد.
  بکتاش آبتین به‌عنوان مستندساز نیز فیلمی درباره‌ی علیشاه مولوی به نامِ “کاملا خصوصی برای آگاهی عموم” را در کنار فیلم و مستندهای دیگر از جمله “۱۳ اکتبر ۱۹۳۷” درباره‌ی لوریس چکناوریان و…  در کارنامه‌ی کارگردانی خود دارد.
  او در شهریور ۱۳۹۳ به‌عنوان یکی از اعضای هیات دبیران کانون نویسندگان و در ۱۳۹۶ به‌عنوان یکی از بازرسان کانون نویسندگان ایران انتخاب شد. او در دوره‌هایی منشی و عضو هیات دبیران و بازرس کانون بوده است.

  مجله ادبی زاویه

  احسان هاشمی

  شهریور ۵۸ تهران
  احسان هاشمی شاعر معاصر متولد ۱۳۵۸ در تهران و دانش‌آموخته‌ی مترجمی زبان عربی و دانش‌آموخته‌ی سولفژ دانشگاه هنر و صداسازی در محضر محمد نوری است. از سال ۱۳۷۴ فعالیت ادبی خود را در جلسات شعر آغاز کرد. او فعالیت‌های خود را به عنوان وب مستر poetonline/سال ۱۳۸۰، سردبیر دو شماره‌ی نشریه‌ی سکوت، مدیر بخش شعر نشر آرویج ادامه داد. بین سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۰ به عنوان مدیر کافه بامداد میزبان اهالی قلم طی نشست‌های شعری و ادبی با همکاری نشر نگاه بود. همچنین دبیری شش سال انجمن غزل، و چهار دوره جشنواره‌ی شعر انجمن غزل را به عهده داشت.
  او از اعضای هیأت مؤلفین مجموعه‌ای دوازده جلدی تالیفی در زمینه‌ی هنرهای تجسمی است که پیش‌تر توسط نشر بشارت انتشار یافت و یک جلد آموزش موسیقی با همکاری مولفی دیگر را نیز در کارنامه‌ی خود دارد. و اما از دیگر آثار منتشر شده‌ی او در زمینه‌ی شعر، نخستین مجموعه شعرش با نام “مرگ از مدام” چاپ اول ۱۳۸۴ که در ۱۳۸۵ به چاپ سوم رسید و به روایت کتاب هفته توانست عنوان پر فروش‌ترین کتاب شعر جوان در نمایشگاه سال هشتاد و چهار را از آن خود کند. مجموعه شعر دیگرش نیز با نام “تن‌های درهمم” که در ۱۳۸۶ انتشار یافت دو سال بعد تجدید چاپ گشت. همچنین از تازه‌ترین مجموعه شعر سپیدش با عنوان “هالوژن” کمی پیش از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سال ۱۳۹۸ رونمایی شد.

   

  مجله ادبی زاویه

   

  سهراب سپهری

  (۱۴مهر ۱۳۰۷ – ۱ اردیبهشت ۱۳۵۹)
  سهراب سپهری شاعر، نقاش معاصر متولد ۱۴ مهرماه ۱۳۰۷ در کاشان بود. او نخستین مجموعه شعر نیمایی‌اش را با عنوان ‘مرگ رنگ‘ در سال ۱۳۳۰ منتشر ساخت. نقش پر رنگ تصویر و تصویرسازی منسجم در کنار زبان نرم و لطیف شعرهای نیمایی سپهری کاملا مشهود و هویدا است.
  “او در سال ۱۳۳۲ از دانشکده هنرهای زیبا فارغ‌التحصیل شد و نشان درجه اول علمی را دریافت کرد. در همین سال در چند نمایشگاه نقاشی در تهران شرکت نمود و نیز دومین مجموعهٔ شعر خود را با عنوان ‘زندگی خواب‌ها‘ منتشر کرد. در آذر ۱۳۳۳ در ادارهٔ کل هنرهای زیبا (فرهنگ و هنر) در قسمت موزه‌ها شروع به کار کرد و در هنرستان‌های هنرهای زیبا نیز به تدریس می‌پرداخت”.[*] 
  سپهری تعدادی از شعرهای کهن چینی و ژاپنی را نیز به فارسی برگرداند و در ترجمه مقالات و نمایشنامه‌های ژاپنی از روی نسخه‌ی فرانسوی همکاری کرد.
  مجموعه اشعار هشت کتاب شامل مرگ رنگ (۱۳۳۰)، زندگی خواب‌ها (۱۳۳۲)، آوار آفتاب (۱۳۴۰)، شرق اندوه (۱۳۴۰)، صدای پای آب (۱۳۴۴)، مسافر (۱۳۴۵)، حجم سبز (۱۳۴۶)، ما هیچ، ما نگاه (۱۳۶۳)، اتاق آبی (۱۳۶۹) کتابشناسی آثار او را شکل می‌دهند.
  او در یکم اردیبهشت ماه ۱۳۵۹ در سن ۵۱ سالگی بر اثر بیماری سرطان خون در بیمارستان پارس تهران درگذشت.

   

  مجله ادبی هنری زاویه

  علیرضا آدینه

  ۱۳۵۳، تهران
  علیرضا آدینه شاعر معاصر متولد دی‌ماه ۱۳۵۳ در تهران است. اولین مجموعه شعر او با نام ‘لیلاابالی‘ به‌صورت مشترک با الهه رهرونیا در سال ۱۳۷۹ منتشر شد.
  پس از آن مجموعه شعرهای ‘پَرسایش‘ در سال ۱۳۸۸، ‘خونمردگی‘ در ۱۳۹۰، ‘هرابُرزائیتی‘ در ۱۳۹۲ و ‘نافرمانی بدنی‘ در ۱۳۹۳ از او منتشر شدند. علی‌رضا آدینه چندسالی است از اعضای کانون نویسندگان ایران و اکنون از دبیران آن است.

   

  مجله ادبی زاویه

   

  محمد علی‌نوری

  ۲۱ فروردین ۱۳۶۴ تهران، دروازه‌غار
  محمد علی نوری شاعر معاصر متولد ۲۱ فروردین ۱۳۶۴ در تهران است.
  از سال ۱۳۹۱ به‌صورت جدی و حرفه‌ای به نگارش مشغول است. نخستین و تاکنون تنها مجموعه شعر سپید او در سال ۹۴ با عنوان ‘پرنده اگر برگردیم’ توسط انتشارات آرادمان به چاپ رسید. این مجموعه پیش از انتشار برگزیده نهمین دوره‌ی کتاب سال شعر منتخب خبرنگاران در بخش شاعران بدون کتاب گردید.
  همچنین تعدادی از شعرهای این مجموعه برگزیده‌ی چند جشنواره و جایزه‌ی شعر داخلی از جمله نیاوران، البرز و… شد. از این مجموعه، اشعاری در مجلات و کتاب‌های منتخب شاعران به چاپ رسیده که از مهمترین آن‌ها چاپ پنج شعر به زبان لاتین در سالنامه‌ی امریکایی ashevil poetry review بوده است.

  مجله ادبی زاویه

  محمد علی حسنلو

  ۱۴ آذرماه ۱۳۶۵، شمیران
  محمدعلی حسنلو متولد ۱۴ آذر ۱۳۶۵ در شهرستان شمیران است. مدرک کارشناسی خود را، در رشته ریاضیات کاربردی، از دانشگاه شهید بهشتی و مدرک کارشناسی ارشدش را، در زمینه تحقیقات در عملیات از شاخه‌های ریاضیات کاربردی دانشگاه صنعتی امیرکبیر دریافت کرده است.
  او فعالیت حرفه‌ای‌اش را در عرصه‌ی ادبیات در سال ۱۳۸۴ آغاز کرد و در سال ۸۵ وبلاگ خود را با نام سپیدهای بی‌ریا در زمینه شعر و ادبیات راه‌اندازی کرد. در طی این سال‌ها حسنلو با بسیاری از سایت‌های ادبی و تعدادی از مجلات نیز همکاری داشته است. نخستین بار شعرهایی از او در مجله رودکی و سپس آثار دیگرش در سایت‌ها و مجلات: وازنا، جن و پری، گاف، دانوش، ماه مگ، چوک، شهرگان، پیاده رو، شعرانه، شمیم شمال، یانوس، عقربه، نافه، ناممکن، کندو، اقلیت، خورتاب و الوار … منتشر شدند .
  او به مدت سه سال دبیر انتشارات الکترونیکی سایت کندو بوده و همچنین در طی سالهای ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲ به عنوان دبیر بخش شعر سایت ادبی چوک فعالیت کرده است. همکاری با انتشارات نصیرا در کنار مدیر مسئول انتشارات، آقای بابک اباذری در طی سالهای ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۳ از دیگر فعالیت‌های این شاعر است. او همچنین به عنوان دبیر شعر سایت “الوار” و دبیر شعر مجله الکترونیکی خورتاب فعالیت کرده است. پس از مرگ ناگهانی بابک اباذری حسنلو در کنار برادر ایشان مسعود اباذری از سال ۹۳ تاکنون به‌عنوان یکی از دست‌اندرکاران نشر نصیرا حضور داشته است و کتاب‌هایی در حوزه‌ی ادبیات و شعر امروز به همت مدیر انتشارات و با همکاری حسنلو منتشر شده است. حسنلو که تحصیلات خود را در رشته‌ی کارشناسی ارشد ریاضیات کاربردی در سال ۱۳۹۴ به پایان رسانده است در حال حاضر از جمله دبیران ریاضی آموزش و پرورش می‌باشد‌‌.

  آثار منتشر شده:

  یک دقیقه سکوت سال ۱۳۸۹ انتشارات الکترونیکی هشتاد ادبیات رادیکال ایران
  گنجشکی با حنجره ی زخمی سال ۹۱ انتشارات الکترونیکی نصیرا
  تعمیر با جراحت های اضافه سال ۹۳ انتشارات نصیرا
  سوال‌ها سال ۹۵ انتشارات نصیرا
  روابط واژگون سال ۹۷ انتشارات نصیرا

   

  مجله ادبی زاویه

  تبلیغات متنی

© تمامی حقوق مطالب برای وبسایت مجله ادبی زاویه محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع و شرعا حرام می باشد.
طراحی و کدنویسی : شاهین مشایی